تبلیغات
جاذبه های گردشگری خوزستان - پل شادروان شوشتر
جاذبه های گردشگری خوزستان
معرفی جاذبه های گردشگری استان خوزستان

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 31 فروردین 1395
پل شادروان یکی از پل‌های تاریخی استان خوزستان است که در شمال غربی شوشتر در فاصله 300 متری جنوب بند میزان و در مجاورت پل جدید شوشتر به دزفول قرار دارد.پل شادروان که بر روی شاخه شطیط (شاخه اصلی رود کارون) ساخته شده است، یکی از قدیمی‌ترین پل‌های جهان محسوب می‌شود. این پل با نام‌های دیگری همچون «بند قیصر» و «پل‌بند والرین» نیز خوانده شده و گفته می‌شود این پل در سال 260 میلادی به دست 70 هزار سرباز و مهندس رومی که به اسارت شاپور اول ساسانی درآمده‌ بودند، بنا گردیده است. نویسنده کتاب مجالس المؤمنین در این مورد گفته است که پادشاه ساسانی پس از شکست قیصر روم، اسیران رومی را به فرماندهی برانوش برای ساختن پل بند عظیمی در شوشتر مستقر کرده و در ازای آزادی آن‌ها، ساختن بند میزان را خواستار شد.
پل شادروان با جهت شرقی- غربی، دارای 44 دهانه بزرگ و 43 دهانه کوچک بوده است که در حال حاضر تنها 9 دهانه در سمت شمال و 28 دهانه در ضلع جنوبی پل باقی مانده است. این پل نزدیک به 500 متر طول دارد و این میزان بیش از عرض رودخانه است. عرض پِی‌های پل 7 متر و عرض دهانه‌های آب‌رویِ آن 8 متر است. ارتفاع از تاج تا کف پل نیز 10 متر می‌باشد. در ساختمان این پل دو قوس محدب رو به جریان آب و به سمت شرق و یک قوس مقعر رو به جهت جریان آب قرار دارد. اگرچه این قوس‌ها معلول بستر طبیعی رودخانه می‌باشند اما می‌توان آن را در شمار بندهای قوسی به شمار آورد.
مصالح به کار رفته در ساختمان پل شادروان، سنگ لاشه و ملات ساروج به همراه خاکستر است. از آنجا که برای ساخت این پل مسیر رودخانه را توسط سنگ‌های تراش و منظم فرش کرده و به وسیله بَست‌های فلزی به یکدیگر محکم کرده‌اند، «پل شادروان» خوانده می‌شود زیرا «شادروان» به معنی فرش و بساط گرانمایه و منقش می‌باشد.

36

Iran Khuzestan Shoshtar Shadervan Bridgeطبقه بندی: گردشگری شوشتر،  جاذبه های گردشگری خوزستان،  دیدنی های خوزستان،  گردشگری خوزستان، 
برچسب ها: شوشتر، استان خوزستان، دیدنی های شهر شوشتر، گردشگری استان خوزستان، پل شادروان شوشتر، جاذبه های گردشگری استان خوزستان، گردشگری شهر شوشتر،
ارسال توسط نجمه مورث نوری
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin