تبلیغات
جاذبه های گردشگری خوزستان - دریاچه سد شهید عباسپور مسجد سلیمان
جاذبه های گردشگری خوزستان
معرفی جاذبه های گردشگری استان خوزستان

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395
سد شهید عباسپور که با نام «سد کارون 1» نیز شناخته می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است که به منظور تولید انرژی برق‌آبی، تأمین آب مورد نیاز جهت شرب، صنعت و کشاورزی و کنترل سیلاب، طراحی و بر روی رودخانه کارون (بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه کشور) احداث گردیده است.

این سد از اولین سدهای ساخته‌شده در ایران و خاورمیانه می‌باشد که عملیات ساخت آن از دی ماه 1348 خورشیدی توسط یک شرکت آمریکایی آغاز و در آذر ماه 1355 به بهره‌برداری رسید.
از لحاظ فنی، این سد از نوع بتنی دو قوسی است. سدهای دو قوسی هم در طول و هم در ارتفاع دارای قوس می‌باشند اما سدهای یک قوسی، فقط در طول دارای قوس هستند. ارتفاع این سد از پِی 200 و از کف رودخانه 180 متر است. عرض بدنه سد در پی 28 متر و در تاج 6 متر است. طول تاج سد 380 متر می‌باشد. این سد در برابر زلزله‌هایی به بزرگی 6.5 ریشتر مقاوم است و ممکن است با وقوع زلزله‌های شدیدتر، آسیب جزئی پیدا کند. نیروگاه این سد دارای 8 واحد 250 مگاواتی و نوع توربین آن فرانسیس می‌باشد. در حال حاضر ظرفیت نیروگاه سد شهید عباسپور به 2000 مگاوات رسیده است.
دریاچه این سد از نظر گردشگری نیز حائز اهمیت می‌باشد. این دریاچه به دلیل برخورداری از شرایط آب و هوایی مناسب، گونه‌های انبوه گیاهی و درخت‌های میوه مورد توجه علاقه‌مندان می‌باشند از این رو در چند سال گذشته شرکت خدماتی، پشتیبانی و رفاهی ساب خوزستان، امکانات مناسبی از جمله مجتمع‌های اقامتی و رفاهی، پلاژهای مجهز در محدوده دریاچه، امکانات قایق‌سواری، پیست دوچرخه‌سواری، زمین چندمنظوره ورزشی برای ورزش‌های فوتبال، بسکتبال، والیبال، تنیس روی میز، بدمینتون و محل‌هایی برای ماهیگیری ایجاد نموده است.
در کلیه فصول سال، گردشگران بسیاری به این منطقه مراجعه می‌نمایند.
68

Iran Khuzestan Masjed soleiman Shahid Abasspoor Damطبقه بندی: گردشگری مسجد سلیمان،  جاذبه های گردشگری خوزستان،  دیدنی های خوزستان،  گردشگری خوزستان، 
برچسب ها: خوزستان، ایران، مسجد سلیمان، سد شهید عباس پور، سد کارون 1، گردشگری خوزستان، دیدنی های شهر مسجد سلیمان،
ارسال توسط نجمه نوری
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin